http://www.fagottacademy.ir/

کالیمبا
کالیمبا چیست؟

ساز کالیمبا یکی از سازهای بومی آفریقایی است که برای اولین بار در شمال شرق آفریقا و در کشورهای کنگو و زیمباوه دیده شده است. کلمه کالیمبا در زبان های بانتو به معنی موسیقی کوچک است.مدل های مختلفی از ساز کالمیبا در سراسر آفریقا وجود دارد که هرکدام از آنها با توجه به ذوق و قریحه نوازندگان قبیله تغییراتی یافته اند و نام های متنوعی دارند. برای مثال در کشور زیمباوه به آن کانوکوبلا و در آفریقای مرکزی مالیمبا می گویند و در جزایر دریای کارائیب به امبیرا یا کالیمبا مشهور است. در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به ساز کالیمبا پیانوی شستی هم گفته می شود.

تاریخچه کالیمبا

درباره تاریخچه ساز کالیمبا و زادگاه آن داستان های زیادی وجود دارد. گفته می شود که برده های آفریقایی در برزیل در اواخر دهه 1700 میلادی دارای گونه ای از ساز کالیمبا به نام کالیمباس بوده اند. با این حال تا سال 1929 از ساز کالیمبا خبری نبود. تا اینکه در سال 1929 یک انگلیسی به نام هو تریسی از انگلستان به زیمباوه سفر کرد تا به برادر بزرگتر خود در اداره مزرعه تنباکو کمک کند. طی این سفر او مجذوب فرهنگ موسیقی محلی آفریقایی شد. وی با تشویق آهنگسازان برجسته ای همچون رالف ووژان، ویلیام و گوستاو هولست، تصمیم گرفت موسیقی آفریقایی را مطالعه کند. یکی از سازهای مورد علاقه او ساز امبیرا بود. هو تریسی نهایتا توانست ساز کالیمبا را بر اساس امبیرا  ایجاد کند.  از این جهت کالیمبا را می توان نسخه مدرنی از امبیرای آفریقایی دانست که در اوایل دهه 1960 توسط تریسی به جهان معرفی شد. با این حال .ساز کالیمبا به دلیل موفقیت توماس مپفومو در دهه 1980 مشهور شد.او ساز کالیمبا را با ترکیبی از سازهای راک مدرن مانند گیتار برقی، گیتار باس، درامز و هورن روی صحنه برد و آهنگ های متعددی را که الهام گرفته از موسیقی سنتی آفریقایی کالیمبا بودند اجرا کرد.

کالیمبا مدتی است که به یک ابزار موسیقی جهانی تبدیل شده است. این موسیقی در سراسر جهان نه تنها به عنوان یک ساز برای گروه های موسیقی مانند گروه های جاز که حتی به عنوان یک ساز مناسب برای تک نوازی هم استفاده می شود.

 

ورود به سیستم

نام کاربری :
کلمه عبور :

سخن روز

موسیقی شما را به ابعاد دیگری میبرد ، که بقیه درک نمکنند. باب مارلی

اطلاعات تماس


نشانی آموزشگاه موسیقی فاگوت شیراز ، خیابان ملاصدرا ، خیابان خلیلی ، بین کوچه 2و4 ، پلاک 458
تلفن آموزشگاه موسیقی فاگوت

36263617
36263618
09179160500

https://www.instagram.com/fagottacademy/

تصویر روز

وفایی-م
افزودن به سایت های مورد علاقه

پیوند ها

بازدید ها : 11,288,197
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی